„Zbyrcok” ma już pięć lat

Był rok 2008. Grupa „wariatów”, bo takim mianem nazwała ich część Juszczyna postanowiła, że chcą mieć zespół. Z inicjatywą wyszedł Roman Guzik oraz Jerzy Jabcoń i pociągnęli za sobą resztę „szaleńców”. Jak zareagowała „racjonalna” część społeczności – a no tradycyjnie – z tego nic nie będzie. No i proszę – jest. Minęło pięć lat, jest i ma się świetnie.

Kiedy przed pięcioma laty powstawał Zespół Regionalny „Zbyrcok”, bo o nim mowa, jego obecni członkowie z zazdrością patrzyli i podziwiali okoliczne zespoły ze wspaniałymi tradycjami. W roku 2008 w uroczystość św. Piotra i Pawła w trzech pożyczonych strojach po raz pierwszy pokazali się publicznie w swoim kościele. Chcieli pokazać młodym a przypomnieć starszym wygląd stroju babiogórskiego. 29 czerwca bieżącego roku, wszyscy członkowie zespołu już we własnych, kompletnych strojach zgromadzili się wraz z mieszkańcami Juszczyna na mszy św. odprawianej właśnie w ich intencji, przez ks. biskupa Damiana Muskusa. W obchodach jubileuszu wzięli także udział Wicestarosta Suski Jan Woźny, Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala wraz z małżonką, ks. dziekan Tadeusz Różałowski, Naczelnik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej, Turystyki i Promocji Powiatu Janusz Kociołek, zaprzyjaźnieni księża, władze Juszczyna oraz zaproszone zespoły. Oj zrobiło się góralsko. Liczące ponad osiemdziesiąt członków zespoły  „Zbyrcok” oraz „Zbyrcocek” wraz z zaprzyjaźnionym i licznie przybyłym zespołem „Zbójnik” ze Skawicy oraz chórem z Więciórki wykonali taką oprawę mszy świętej, że nawet laska biskupia zaczęła podrygiwać w rytmie góralskim.

Dla niektórych jest to trochę śmieszny jubileusz, bo cóż to pięć lat. Dla tego zespołu jest to bardzo dużo, mają się z czego cieszyć, bo w tym czasie „Zbyrcok” zdobył złotą, srebrną i brązową spinkę na  Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej, złotą oraz srebrną rozetę podczas „Sabałowych Bajaniach”, I oraz II miejsca na „Druzbacce” w Podegrodziu, I oraz II miejsca na „Godach Żywieckich”, cztery lata I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych, dwa razy nagrodę instruktorów podczas Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. W roku 2012 Zespół zdobył wyróżnienie na Festiwalu Górali Polskich oraz nominację na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jest to największe jak do tej pory osiągnięcie zespołu, tym bardziej znaczące, że jest pierwszym zespołem reprezentującym kulturę Babiogórzan, który wystąpił na tym Festiwalu. Równocześnie zespół zapisał się jako najmłodszy zespół w historii, występujący w konkursie tej rangi. Zespół na MFFZG został dostrzeżony i wyróżniony przez jurorów parzenicą góralską za bardzo dobrą prezentację obrzędowości pasterskiej i zrekonstruowane tradycyjne stroje Górali Babiogórskich. Ponadto poszczególni członkowie zespołu mają wiele osiągnięć indywidualnych. O sukcesach świadczy ilość dyplomów znajdująca się w siedzibie zespołu. Ściany siedziby są szczelnie zapełnione dyplomami za zdobyte miejsca w konkursach. Działalność zespołu to nie tylko konkursy – zespół występuje na licznych imprezach kulturalnych oraz okolicznościowych i charytatywnych w całym kraju.

Po mszy świętej na boisku przy kościele odbył się festyn. Mieszkańcy Juszczyna bardzo licznie przybyli aby podziwiać swój zespół. Sami jubilaci odebrali wiele serdecznych życzeń od przybyłych gości. Nawet oberwanie chmury które przeszło w czasie prezentacji zaproszonych zespołów, burza, wiatr i wszech obecne błoto nie przeszkodziły i nie zniechęciły biorących udział w festynie. A było co oglądać. Na co dzień instruktorzy gry na instrumentach w tym dniu występowali jako gwiazdy. Pokazali również swoich podopiecznych i ich postępy. Wystąpili również sami jubilaci a „Bractwo Zbójników” przyjęło dwóch nowych członków. Natomiast zgromadzona publiczność mogła poznać mistrza w łapaniu kury czy też najlepszych pilarzy we wsi. Całe obchody zakończyła zabawa taneczna i zadowolenie biorących w niej udział.

2 komentarzy dla “„Zbyrcok” ma już pięć lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u