Najlepsi z najlepszych

Już po raz 34 w dniach 12-15 maja odbył się w Podegrodziu Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka”. W bieżącym roku jurorzy ocenili 132 prezentacje konkursowe. Komisja wyraziła radość z wciąż utrzymującego się bardzo wysokiego poziomu konkursu. Jest to dla nas tym większe wyróżnienie, ponieważ męska grupa śpiewacza otrzymała w tym roku nagrodę główna w postaci „Złotego Słowika” .

Zbyrcok złoty ssłowik

Otrzymanie nagrody tej rangi, to nie lada wyczyn dla zespołu i nie każda grupa ma taką nagrodę w swoim dorobku. Nagroda „Złotego Słowika” jest nagrodą główną dla najlepszej grupy śpiewaczej. Otrzymali ją Panowie ze „Zbyrcoka” w złotym składzie: Roman Guzik, Jakub Guzik, Michał Stasik, Jan Stasik, Tomasz Kozieł, Bartłomiej Kaczmarczyk. No cóż, pozostaje nam tylko pękać z dumy i gratulować. Zwłaszcza, że nie były to jedyne nagrody przywiezione przez zespół z tego konkursu. Solistka Zuzanna Mirek wyśpiewała sobie drugie miejsce, a skrzypek Wojciech Jabcoń w kategorii dziecięcej zdobył miejsce tzrecie. Ponadto instrumentaliści: Aleksandra Zajda, Faustyna Ceremuga oraz Dominik Polak otrzymali wyróżnienia. Jak widać zmagania konkursowe w sezonie wiosenno – letnim „Zbyrcok” rozpoczął z „wysokiego C”. Patrząc na tych ludzi, bądź co bądź, w dużym przekroju wiekowym bardzo budujące jest to, że w tych sercach wciąż tli się troska o utrzymanie tak ważnego aspektu kultury babiogórskiej jakim jest muzyka i tradycyjny śpiew. Nie jest to śpiew łatwy ze względu na różnorodność tonacji i specyfikę brzmienia. Nie każdy, nawet z pośród członków zespołu jest w stanie zaśpiewać poszczególne utwory w sposób czysty i prawidłowy.

Na kolejne laury nie trzeba nam było długo czekać. W niespełna tydzień męska grupa śpiewacza odniosła kolejny sukces. Tym razem pierwsze miejsce zdobyli Panowie podczas „Podbabiogórskich Posiadów” – Powiatowego Konkursu Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych. Majowe dni okazały się być bardzo obfite w sukcesy dla zespołu. Nie tylko grupa śpiewacza ale także instrumentaliści popisali się kunsztem sięgając podium. W grupie dziecięcej Martyna Grzechynka zdobyła trzecie miejsce natomiast w grupie młodzieżowej pierwsze miejsce zdobył Karol Zajda a drugie Samuel Guzik. Karol Zajda otrzymał również nominację na ogólnopolski konkurs „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W grupie dorosłych pierwszego miejsca nie przyznano natomiast drugie wygrał sobie Jakub Guzik. Nominację do Bukowiny Tatrzańskiej otrzymała także Zuzanna Mirek, która była pierwsza w kategorii solistek.

Nadszedł też czas aby cały ”Zbyrcok” pokazał się na scenie. W pierwszy weekend czerwca zespół zagrał, zatańczył i zaśpiewał w Stryszawie podczas jubileuszowego XX Święta Zabawki. Został tam, zresztą jak co roku niezwykle mile przyjęty. Publiczności bardzo spodobały się nowe utwory przygotowane przez zespół. Pod sceną zebrani tańczyli i śpiewali razem z zespołem, a śpiew odbijał się echem od pobliskich szczytów.

No cóż, przed zespołem jeszcze wiele konkursów. Życzymy sukcesów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u