Najlepsi z najlepszych

Już po raz 34 w dniach 12-15 maja odbył się w Podegrodziu Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka”. W bieżącym roku jurorzy ocenili 132 prezentacje konkursowe. Komisja wyraziła radość z wciąż utrzymującego się bardzo wysokiego poziomu konkursu. Jest to dla nas tym większe wyróżnienie, ponieważ męska grupa śpiewacza otrzymała w tym roku nagrodę główna w postaci „Złotego Słowika” .

Zbyrcok złoty ssłowik

Otrzymanie nagrody tej rangi, to nie lada wyczyn dla zespołu i nie każda grupa ma taką nagrodę w swoim dorobku. Nagroda „Złotego Słowika” jest nagrodą główną dla najlepszej grupy śpiewaczej. Otrzymali ją Panowie ze „Zbyrcoka” w złotym składzie: Roman Guzik, Jakub Guzik, Michał Stasik, Jan Stasik, Tomasz Kozieł, Bartłomiej Kaczmarczyk. No cóż, pozostaje nam tylko pękać z dumy i gratulować. Zwłaszcza, że nie były to jedyne nagrody przywiezione przez zespół z tego konkursu. Solistka Zuzanna Mirek wyśpiewała sobie drugie miejsce, a skrzypek Wojciech Jabcoń w kategorii dziecięcej zdobył miejsce tzrecie. Ponadto instrumentaliści: Aleksandra Zajda, Faustyna Ceremuga oraz Dominik Polak otrzymali wyróżnienia. Jak widać zmagania konkursowe w sezonie wiosenno – letnim „Zbyrcok” rozpoczął z „wysokiego C”. Patrząc na tych ludzi, bądź co bądź, w dużym przekroju wiekowym bardzo budujące jest to, że w tych sercach wciąż tli się troska o utrzymanie tak ważnego aspektu kultury babiogórskiej jakim jest muzyka i tradycyjny śpiew. Nie jest to śpiew łatwy ze względu na różnorodność tonacji i specyfikę brzmienia. Nie każdy, nawet z pośród członków zespołu jest w stanie zaśpiewać poszczególne utwory w sposób czysty i prawidłowy.

Na kolejne laury nie trzeba nam było długo czekać. W niespełna tydzień męska grupa śpiewacza odniosła kolejny sukces. Tym razem pierwsze miejsce zdobyli Panowie podczas „Podbabiogórskich Posiadów” – Powiatowego Konkursu Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych. Majowe dni okazały się być bardzo obfite w sukcesy dla zespołu. Nie tylko grupa śpiewacza ale także instrumentaliści popisali się kunsztem sięgając podium. W grupie dziecięcej Martyna Grzechynka zdobyła trzecie miejsce natomiast w grupie młodzieżowej pierwsze miejsce zdobył Karol Zajda a drugie Samuel Guzik. Karol Zajda otrzymał również nominację na ogólnopolski konkurs „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W grupie dorosłych pierwszego miejsca nie przyznano natomiast drugie wygrał sobie Jakub Guzik. Nominację do Bukowiny Tatrzańskiej otrzymała także Zuzanna Mirek, która była pierwsza w kategorii solistek.

Nadszedł też czas aby cały ”Zbyrcok” pokazał się na scenie. W pierwszy weekend czerwca zespół zagrał, zatańczył i zaśpiewał w Stryszawie podczas jubileuszowego XX Święta Zabawki. Został tam, zresztą jak co roku niezwykle mile przyjęty. Publiczności bardzo spodobały się nowe utwory przygotowane przez zespół. Pod sceną zebrani tańczyli i śpiewali razem z zespołem, a śpiew odbijał się echem od pobliskich szczytów.

No cóż, przed zespołem jeszcze wiele konkursów. Życzymy sukcesów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebook'u