Złote lato

Chociaż pogoda tego lata nie była najłaskawsza, bo kilka dni z rzędu ze słońcem trudno się doliczyć to w Juszczynie za sprawą Zespołu Regionalnego „Zbycok” było wyjątkowo jasno. Zrobiło się tam złoto od zdobytych przez zespół nagród.

Wyśpiewany w Podegrodziu przez męską grupę śpiewaczą „Złoty Słowik” rozpoczął złotą passę. Podczas 53 Tygodnia Kultury Beskidzkiej na żywieckim rynku w ramach 47 Festiwalu Folkloru Górali Polskich Panowie zajęli pierwsze miejsce w kategorii dorosłych grup śpiewaczych. W tej kategorii występowały również Panie, które zdobyły trzecie miejsce, co jak podkreślali jurorowie zdarza się niezwykle rzadko, aby z jednego zespołu na podium stawały dwie grupy. Tym bardziej sukces przyniósł ogromną radość. Podczas tego konkursu wystąpił również Jakub Guzik w kategorii instrumentalistów i zajął trzecie miejsce grając na skrzypcach. Panowie jednak nie spuścili z tonu i podczas 50 jubileuszowych „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej wyśpiewali pierwsze miejsce i zdobyli „Złotą Spinkę” . Małą spinkę góralską za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii młodzieżowej zdobył również Karol Zajda grając na heligonce. Natomiast trzecie miejsce zajęła Zuzanna Mirek reprezentując Juszczyn w kategorii śpiewu solowego. Nagrody oczywiście dołączą do wcześniej zdobytych przez zespół trofeów.

No ale lato to nie tylko konkursy. „Zbyrcok” przybliżał również rodzimy folklor podczas Światowych Dni Młodzieży świetnie nawiązując kontakt z grupami hiszpańsko języcznymi. Podczas ich występu na suskiej targowicy wciągnęli pielgrzymów z ameryki południowej do zabawy i okazało się, że wszyscy potrafią zatańczyć hajduka, obyrtkę czy makarenę i deszcz wcale w tym nie przeszkadza.

Zespół wystąpił również na scenach wspomnianego już wcześniej 53 TKB. W tym roku zabawiał publiczność Szczyrku, Wisły i Makowa Podhalańskiego. Na wszystkich scenach został niezwykle serdecznie przyjęty. W tym czasie „Zbyrcok” odwiedził również Karków w ramach promocji powiatu suskiego. Pogoda nie rozpieszczała ale wszystko zrekompensowała publiczność i wspaniała zabawa.

Powód do dumy przynieśli również członkowie zespołu Sara Guzik i Bartłomiej Kaczmarczyk, którzy 25 sierpnia ukończyli dwuletnie studium folklorystyczne prowadzone przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Egzamin dyplomowy, na który składał się autorski program artystyczny, który został przedstawiony przed członkami komisji zdali na ocenę bardzo dobrą. Serdecznie im gratulujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u