Pod tą Babią Górą

„ Na ty Babi Górze, to gosiami łorzą…” a pod Babią Górą w Centrum Kultury w Zawoi 24 maja zabrzmiała gwara, muzyka i śpiew. To właśnie w tym dniu odbyły się tegoroczne Babiogórskie Posiady czyli Powiatowy Konkurs Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych.

W bieżącym roku frekwencja była imponująca. W przeglądzie wzięło udział prawie czterdzieści podmiotów. Jak powiedział wicestarosta Powiatu Suskiego Pan Jan Woźny nie da się nie znać gwary, nie można sobie pozwolić na takie zaniedbanie. Jest bardzo budujące, że z roku na rok zainteresowanie tą imprezą rośnie.

Oczywiście impreza ta nie mogła się obyć bez Zespołu Regionalnego „Zbyrcok”. Zespół wystawił w tegorocznym konkursie pięciu instrumentalistów, dwie gawędziarki i dwie grupy śpiewacze. Jako tegoroczni jubilaci, bo Zespół w tym roku obchodzi 5 lat istnienia wszyscy biorący udział sięgnęli po najwyższe laury. Obie grupy śpiewacze – męska i żeńska zajęły w kategorii dorosłych równorzędne pierwsze miejsca. Jakub Guzki w kategorii dorosłych instrumentalistów urzekł swoja grą na skrzypcach nie tylko publiczność, ale także jurorów i również był pierwszy. W tej samej kategorii instrumentalistów, ale w grupie młodzieżowej Kacper Ceremuga także stanął na najwyższym podium. Natomiast heligoniści – Samuel Guzik, Gabriel Woźny i Karola Zajda zajęli trzy pierwsze miejsca w grupie dziecięcej. Obie gawędziarki w swoich grupach również były na podium. Natalia Ceremuga w kategorii dziecięcej zajęła drugie miejsce – pierwszego nie przyznano a Joanna Woźny w młodzieżowej grupie gawędziarek zajęła miejsce trzecie.  Najbardziej ze swojego sukcesu cieszą się Panie z żeńskiej grupy śpiewaczej, bo do tego czasu nie mogły pokonać kolegów. Teraz z dumą stanęły obok nich, zwłaszcza, że tydzień wcześniej, podczas „Druzbacki” w Podegrodziu panie także zajęły w kategorii grup śpiewaczych najwyższą lokatę. Zresztą tak jak instrumentaliści. Wszyscy, zatem powtórzyli swój sukces z Ogólnopolskiego Przeglądu na Przeglądzie Powiatowym. Tym razem Zespół okazał się być bezkonkurencyjny. W następne szranki laureaci staną już w Bukowinie Tatrzańskiej podczas „Sabałowych Bajań”. Na tym najbardziej prestiżowym konkursie w naszym kraju, czyli na „Sabałowych Bajaniach” Zespół będzie miał liczne grono przedstawicieli. Panie otrzymały nominację w Podegrodziu natomiast panowie w Zawoi. Nie zabraknie również instrumentalistów.

Życzymy równie imponujących sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u