Letnie podróże małe i duże

Tegoroczne lato było gorące nie tylko na termometrach ale również dla Zespołu Regionalnego „Zbyrcok”. Zespół w ciągu tych dwóch wakacyjnych miesięcy zdążył odwiedzić Podlasie, jak również zdobyć kilka nagród podczas odbywających się w tym czasie festiwali.

Podczas ubiegłorocznej wizyty w Łomży zespół zrobił tak duże wrażenie na tamtejszej społeczności, że również w tym roku został zaproszony na jakże gościnną ziemię podlaską. Turośl, bo właśnie tam zespół gościł w dniach 11 – 12 lipca w ramach 22 Turoślańskich Prezentacji Kulturalnych, okazała się być bardzo otwartą gminą na naszą tradycję. Dla większości mieszkańców było to pierwsze zetkniecie z folklorem góralskim w ogóle. Zbyrcok w ciągu dnia miał kilka prezentacji. Cały swój pobyt podsumował koncertem na scenie w Turośli gdzie spotkał się z wielkim aplauzem publiczności. Dla członków zespołu szczególnie miłe były Panie z tamtejszego Koła Gospodyń, które przygotowały dla zespołu tradycyjny posiłek. Różnorodność smaków i sposób podania zrobiły na nas ogromne wrażenie. Niektóre potrawy jedliśmy po raz pierwszy a połączenia smakowe, które jakby się mogło wydawać, powinny się wykluczać okazały się być fenomenalne. Bardzo Paniom dziękujemy szczególnie za babę ziemniaczaną . Mmmm pycha.

No ale cóż, weekend w Turośli szybko minął i po powrocie trzeba było zakasać rękawy i rozpocząć przygotowania do 52 Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W czasie tego najdłuższego tygodnia świata zespół wziął udział w 46 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Zespół pokazał program „Sprowadziny”. Został przez komisję wyróżniony dyplomem za estetykę strojów oraz dobór i wykonanie przyśpiewek weselnych.

W ramach TKB zespół również wystąpił na scenie Makowa Podhalańskiego, gdzie jak zwykle został bardzo serdecznie przyjęty zarówno przez publiczność jak i konferansjerów. Publiczność zaproszona przez zespół do zabawy bawiła się tak dobrze, że występ został zakończony krótko przed północą. Tydzień Kultury Beskidzkiej jest zawsze wyczekiwany przez zespół i bardzo lubiany. Zetknięcie się z tyloma zespołami z kraju i z zagranicy zawsze utwierdza nas w słuszności tego co robimy. Warto dbać o to co nasze a przy okazji świetnie się bawić.

Jak warto dbać o tradycje przekonaliśmy się 8 sierpnia, kiedy to przypadł nam zaszczyt przywitania na suskim Rynku, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę. Pan Prezydent był zauroczony zespołem. Chętnie zrobił sobie z nami pamiątkowe zdjęcie i podziękował za muzykę. Poczuliśmy się bardzo wyróżnieni.

Niesieni tym entuzjazmem, pełni nadziei pojechaliśmy 14 sierpnia na 49 Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Obie grupy śpiewacze męska i żeńska spisały się bardzo dobrze. Zajęły miejsca na podium, czym potwierdziły solidność przygotowania do tego konkursu. Męska grupa śpiewacza zajęła 2 miejsce, natomiast żeńska grupa śpiewacza zajęła miejsce 3. Również 3 miejsce w śpiewie solowym zajęła Natalia Ceremuga w kategorii młodzieżowej. Natalce gratulujemy szczególnie, bo był to jej debiut na tej imprezie.

Zbyrcok wystąpił również w dniu 23 sierpnia podczas Dni Jordanowa, gdzie został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność jak i organizatorów. Nie był to jednak koniec występów na ziemi jordanowskiej bo w tydzień później tj. 30 sierpnia podczas Gminnych Dożynek na Wyskokiej zespół wystawił gwarą sztukę p.t. „Góralskie Zaloty”.

Wszystkich zainteresowanych bliżej działalnością naszego zespołu zapraszamy na nasz profil na fecebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u