Kiedy wiosna buchnie majem

Po niezwykle udanym sezonie kolędowym gdzie zarówno męska jak i chłopięca grupa kolędowa zdobyły wszystkie najwyższe laury w konkursach w których brały udział, przyszła pora na sezon wiosenny. Wiosna okazała się również być bardzo łaskawą dla całego zespołu.

Zacznijmy od początku. Po odśpiewaniu już po raz trzeci pasji w kościele parafialnym zespołu czyli w Juszczynie, zespół postanowił pojechać na pielgrzymkę. Tym razem wybrany został Licheń. Ponieważ Zbyrcok dba o swoją małą ojczyznę kultywując tradycje regionu, postanowił pomodlić się również za tę wielką ojczyznę ,którą jest Polska. No a gdzie można zrobić to najlepiej – w Licheniu, u Matki Bożej z orłem na piersiach. Zatem cały pierwszy weekend majowy zespół spędził w licheńskim sanktuarium czynnie uczestnicząc w nabożeństwach które miały tam miejsce. Po powrocie trzeba było się zabrać ostro do pracy. Żeńskiej grupie śpiewaczej pozostał już tylko tydzień do przygotowania się do „Druzbacki” czyli 33 Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu. W dniu 15 maja panie stanęły w szranki z innymi grupami śpiewaczymi. Panie powtórzyły swój sukces z przed dwóch lat i zbyły pierwsze miejsce. Nie były jednak osamotnione w sukcesie, ponieważ zespół wystawił również w tym konkursie przedstawicieli w grupie śpiewaków solistów (Natalia Ceremuga – zdobyła w swojej kategorii 3 miejsce) oraz instrumentalistów ( Samuel Guzik – pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz Faustyna Ceremuga – zdobywając w swojej kategorii wiekowej drugie miejsce).

Przyszła również pora na Powiatowy Konkurs Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych „Podbabiogórskie Posiady”, który odbył się 20 maja 2015 r. w Zawoi. Na deskach tamtejszego ośrodka kultury zespół wystawił oprócz męskiej grupy śpiewaczej solistkę – Natalię Ceremuga oraz ośmiu instrumentalistów. Oprócz Samuela Guzika, Karola Zajdy czy Gabriela Woźnego na scenie znaleźli się również debiutanci: Jakub Mosur, Wojciech Jabcoń, Faustyna Ceremuga i Izabela Bisaga. Dębiutanci pokazali się bardzo dobrze zdobywając miejsca w pierwszej trójce, natomiast mówiąc żargonem „starzy wyjadacze” czyli męska grupa śpiewacza i Samuel Guzik uplasowali się na najwyższym podium a Karol i Gabryś zajęli drugie miejsce.

Zmagania konkursowe w sezonie wiosennym dobiegły końca. Zespół jednak, koncertował w pobliskich miejscowościach. Na zaproszenie GOK w Jordanowie Zespół wziął udział w Koncercie ku czci Jana Pawła II „Ojcze Święty, pamiętamy…” w parafii w Osielcu, gdzie był przedstawicielem góralskiej nuty tak kochanej przez Świętego Jana Pawła II.

Bardzo uroczystym dniem dla zespołu okazał się być 28 maja. Na uroczystej sesji Rady Powiatu Suskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego nagrodę otrzymał „szef” zespołów „Zbyrcok” i „Zbyrcocek” jak również prezes Stowarzyszenia Nowy Juszczyn – Roman Guzik. Bardzo serdecznie gratulujemy i cieszymy z tego wyróżnienia.

Zbyrcok jak co roku, odnotował również swój udział w procesji Bożego Ciała, jakże pięknej tradycji chrześcijańskiej tak bardzo zakorzenionej w ku;turze ludowej. W tym roku zespół przygotowywał jeden z ołtarzy. Jak zwykle uświetniał procesję grą i śpiewem.

Na podsumowanie pierwszego weekendu czerwcowego w niedzielę 7 czerwca Zbyrcok wystąpił na stryszawskiej scenie podczas XIX Święta Zabawki, nie tylko bawiąc publiczność ale również propagując kulturę górali babiogórskich wśród wielu gości z poza naszego powiatu biorących udział w tym święcie.

No cóż, wiosna dobiega końca i zacznie się najbardziej gorący pod każdym względem sezon letni. Życzę wszystkim sukcesów a tych szczególnie zainteresowanych zapraszam na nasz profil na facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u