Wiosenne laury „Zbyrcoka”

Sezon wiosenny oba zespoły regionalne Juszczyna „Zbyrcok” i „Zbyrcocek” rozpoczęły sukcesami. Szczęśliwą passę zapoczątkowali panowie podczas „Druzbacki” w Podegrodziu, a potem posypały się kolejne sukcesy.

Męska grupa śpiewacza w kategorii grup śpiewaczych już po raz trzeci tryumfowała na Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Druzbów Weselnych „Druzbacka” w Podegrodziu. Konkurs ten odbył się po raz XXXII w dniach 15 -18 maja. W czasie konkursu nie zawiedli również reprezentanci „Zbyrcocka” heligoniści – Gabriel Woźny i Karol Zajda, którzy w konkursie instrumentalistów – kategoria dziecięca zdobyli równorzędnie I miejsce.

W tydzień później żeńska grupa śpiewacza dorównała kolegom z zespołu w czasie „Podbabiogórskich Posiadów” – Powiatowego Konkursu Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych. Panie również zdobyły I miejsce. Nie było to jedyne I miejsce w czasie tego konkursu, bo na najwyższym podium stanęli także bracia Jakub i Samuel Guzik oraz Kacper Ceremuga – wszyscy w kategorii instrumentalistów w swoich grupach wiekowych. Natomiast solistki Zuzanna Mirek oraz Natalia Ceremuga w kategorii młodzieżowej zdobyły odpowiednio II i III miejsce. Wyróżnieni natomiast zostali Gabriel Woźny i Karol Zajda.

Zespół już w pełnym składzie można było obejrzeć podczas XVIII Święta Zabawki Ludowej w Stryszawie, gdzie zespół koncertował w sobotę 31 maja. Tego samego dnia w godzinach przedpołudniowych „Zbyrcok” jako gość uczestniczył w Katedrze Wawelskiej w święceniach prezbiteratu ks. Daniela Małysy, gdzie po uroczystości przywitał nowego księdza babiogórską nutą na dziedzińcu przed katedrą. Sprawił tym wielką radość nie tylko księdzu Danielowi ale również licznym turystom.

Obecnie „Zbyrcok” przygotowuje program na Festiwal Górali Polskich, który odbędzie się na deskach żywieckiej sceny w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u