Sukces w trzech odsłonach

Nie odłącznym i bardzo miłym elementem okresu Bożego Narodzenie jest śpiewanie kolęd. Kilka lat temu można było zaobserwować lekkie zanikanie tej tradycji. Teraz kolędnicy – zresztą ku uciesze wszystkich – z powrotem wyszli na drogi z szopkami, gwiazdami, instrumentami i tradycyjnym repertuarem. Pastorałki a z nimi nasza gwara zastukały do drzwi. Na terenie naszej wsi Juszczyn w dużej mierze przyczyniła się do tego działalność Zespołów Regionalnych „Zbyrcok” i „Zbyrcocek”.

Każdego roku oba zespoły starają się na okres Bożego Narodzenia wprowadzić do swojego repertuaru jakąś nowość. W końcu zdobyta w 2009 roku nagroda starosty suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego  do czegoś zobowiązuje. W tym roku nowości były dwie. Najbardziej widoczna i spektakularna okazała się trombita, a Bartek nasz kolega z zespołu pokazał się nam jako wirtuoz tego instrumentu. W bardzo krótkim czasie opanował grę na tym trudnym instrumencie i co rusz zaczynał wygrywać nowe kolędy. Hitem naszych występów w tym roku okazała się być pastorałka „Okarynki, fujarecki”. Niemal każdy kolędnik miał w swoim repertuarze ten utwór. Miło słyszeć, kiedy reakcja publiczności jest niemal natychmiastowa. Drugą nowością była wydana przez oba zespoły płyta, która rozeszła się w ekspresowym tempie i zespół musiał zrobić tzw. dodruk. W tym okresie koncertowaliśmy bardzo dużo. Rozpoczęliśmy swoje występy od mszy świętej w Niedzielę Świętej Rodziny w naszym makowskim sanktuarium. Po mszy św. daliśmy krótki koncert. To właśnie u stóp Matki Bożej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin prosiliśmy o dobry sezon. No i pomogło. W tym roku zgarnęliśmy posługując się żargonem sportowym – podwójnego  hat-trika. Pasmo sukcesów rozpoczęły zmagania w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy” , który w tym roku, zresztą po raz pierwszy w swojej historii odbył się w Makowie Podhalański. Tutaj oba zespoły zdobyły pierwszą nagrodę a tym samym nominację na ogólnopolskie przeglądy grup kolędniczych. Zespół dziecięcy „Zbyrcocek” został nominowany z inscenizacją „Kolędnicy z Gwiazdą” do Podegrodzia a jego dorosły odpowiednik” Zbyrcok” pokazując bardzo stary zwyczaj „Kolędowanie z Dorotą” do Bukowiny Tatrzańskiej. Oba zespoły wzięły również udział w 44 Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody 2013” . Na tym przeglądzie również oba zdobyły pierwsze nagrody. Niestety zespoły nie mogły wziąć udziału w niedzielny koncercie finałowym, który odbył się 27 stycznia ze względu na wcześniej podjęte zobowiązanie wystąpienia podczas „Koncertu Gorących Serc” w Więciórce, gdzie „Zbyrcok” już od kilku lat cieszy się wielką popularnością, zarówno wśród mieszkańców tej niewielkiej miejscowości jak i słuchaczy katolickiego radia Ain-Karim. W tym roku w czasie koncertu były zbierane fundusze na rehabilitację i leczenie dla Zosi Gaura, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę lekkooporną i zespół Angelmana. Zosia wraz z rodzicami uczestniczyła w  koncercie. Zespół po koncercie przekazał swoje honorarium chorej Zosi. Mamy nadzieję, że za jakiś czas będzie mogła stanąć obok nas i zaśpiewać kolędę.

Oba zespoły swoje występy zwieńczyły zdobyciem pierwszych miejsc podczas przeglądów ogólnopolskich. I tak odpowiednio, Zbyrcocek zdobył pierwsza nagrodę na Ogólnopolskim Spotkaniu Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu, natomiast „Zbyrcok” pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej. Serdecznie gratuluję kolegom z zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u