Górale od Łomży do Tatr

Konkursy, warsztaty, dożynki – ot, i tyle. Tylko tyle i aż tyle. Letni sezon Zbyrcoka już dobiegł końca a jeszcze wspomnienie lata wywołuje uśmiech i rozgrzewa panującą w tym czasie atmosferą.

Tegoroczne lato dla zespołu Zbyrcok to nie tylko konkursy ale także dzielenie się kulturą babiogórską z innymi regionami kraju. Wszystko zaczęło się od Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół oprócz występu na trzech scenach tj. Ujsoły, Oświęcim i Maków Podhalański, wystąpił również na 45 Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Pokazał tam swój debiutancki program „Sprowadziny”. W tym roku niestety nie udało się zdobyć żadnego żywieckiego serca, ale zespół niewątpliwie zdobył serca publiczności, która w nowo wyremontowanym amfiteatrze „Pod Grojcem” w wyjątkowo komfortowych warunkach oklaskiwała występ zespołu. Za to scena na żywieckim Rynku okazała się być bardziej łaskawa. Na tej scenie śpiewacy dali popis swoich umiejętności. Męska grupa śpiewacza wyśpiewała sobie pierwsze miejsce, natomiast Zuzanna Mirek zajęła drugie miejsce w kategorii solistów. TKB dobiegł końca ale zespół już musiał rozpocząć przygotowania do 48 Sabałowych Bajań.

Bukowina Tatrzańska 15 sierpnia przywitała zespół słońcem – co tego lata w naszym regionie było nie lada gratką. Pogoda okazała się być również dobrym zwiastunem dla Zbyrcoka. Z tego konkursu zespół wywiózł dużą góralską spinkę wraz z pierwsza lokatą w kategorii instrumentalistów a to za sprawą Jakuba Guzika, który zagrał wiązanki babiogórskich melodii na skrzypcach i heligonce. Małą góralską spinkę oraz pierwsze miejsce w kategorii młodzieżowej przywiózł Samuel Guzik grając na heligonce, w tej samej kategorii wyróżniony został Kacper Ceremuga za grę na skrzypcach. Jednak to nie koniec nagród, bo laureatka z Żywca Zuzanna Mirek również tutaj zdobył drugie miejsce kategorii śpiewu solowego. Swój sukces z Żywca powtórzyła również męska grupa śpiewacza, która i tutaj sięgnęła po najwyższy laur, natomiast żeńska grupa śpiewacza otrzymała wyróżnienie.

Zbyrcok szybko pożegnał się z jakże łaskawą dla niego Bukowiną, bo już 16 sierpnia musiał być w Łomży, gdzie został zaproszony jako przedstawiciel Folkloru Babiogórskiego na IX Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne. Jest to impreza cykliczna, która już od trzech lat gości właśnie w Łomży. Dyrektorem artystycznym warsztatów jest prof. Dorota Sroczyńska altowiolistka i pedagog. Tutaj zespół prowadził warsztaty, na których młodzież i chętni mieszkańcy Łomży mogli zapoznać się ze sztuką ludową z okolic Babiej Góry. Zespół przedstawił rys etnograficzny, tańce, gwarę. Uczył również rozpoznawalnego w świecie haftu makowskiego i zaprezentował zabawki wykonywane przez naszych twórców ludowych. Były to zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Miło było popatrzeć na efekty swojej pracy. Zespół został również bardzo mile przyjęty przez włodarzy Łomży i zebrał po swoim koncercie w Tetrze Lalki i Aktora nie tylko oklaski ale również liczne gratulacje. Gospodarze pokazali również swoja historię oprowadzając uczestników Warsztatów po fragmencie XIX wiecznych umocnień twierdzy Łomża. Można było dosłownie dotknąć fragmentu naszej historii. Byliśmy pod wrażeniem umocnień w Piątnicy.

Po powrocie z Łomży Zbyrcok udał się na Śląsk, gdzie został zaproszony na Dożynki Gminne przez Gminę Gaszowice. Tutaj urozmaicił swój występ licznymi grami i zabawami. Nagrodą za zwycięstwo w poszczególnych konkursach były przygotowane przez zespół dyplomy i płyty. Wszyscy uczestnicy dożynek byli zachwyceni atmosferą.

Niestety lato dobiegło końca, ale dla zespołu to tylko początek nowych zmagań i wzmożonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u