Co w Babiej Górze gra

24 maja sala Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi Centrum zabrzmiała gwarą, muzyką i śpiewem. To właśnie tutaj odbyły się tegoroczne Babiogórskie Posiady czyli Powiatowy Konkurs Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych.

Z roku na rok zainteresowanie tą imprezą rośnie. Przybywa zespołów, solistów i instrumentalistów. Konkurencja jest tak duża że biorący w niej udział coraz częściej wydobywają  „perły” tego regionu sięgając do coraz starszych tekstów i melodii – co podkreśliło jury przy ogłoszeniu wyników tegorocznych zmagań. My wystawiliśmy w tegorocznym konkursie 5 instrumentalistów i dwie grupy śpiewacze. Dla heligonistów –  Karola Zajdy, Gabriela Woźnego oraz skrzypka Kacpra Ceremugi był to debiut na Powiatowym Konkursie. Chłopcy byli już nieco oswojeni ze sceną bo tydzień wcześniej wzięli udział w konkursie w Podegrodziu gdzie byli pierwsi.  Nauczyciel chłopców grających na heligonce Jakub Guzik nie musiał się wstydzić swoich podopiecznych i tutaj, bo wszyscy zajęli miejsca na podium. Gabryś Woźny i młodszy brat Jakuba Samuel zdobyli w kategorii dziecięcej równorzędne pierwsze miejsce a Karol Zajda był trzeci. Sam mistrz wystartował jako skrzypek w kategorii młodzieżowej zdobywając pierwsze miejsce. Tuż za nim bo na drugiej pozycji był Kacper Ceremuga. W prawdzie nie udało powtórzyć sukcesu z Podegrodzia gdzie był triumfatorem konkursu w swojej kategorii ale i tak był bardzo zadowolony.

Obie grupy śpiewacze męska i żeńska także uplasowały się na podium tegorocznego konkursu. Po najwyższy laur jak zwykle sięgnęli Panowie powtarzając swój sukces z Podegrodzia gdzie również byli bezkonkurencyjni, natomiast Panie zdobyły trzecie miejsce.

Wszyscy zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali tym samym nominację na Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Debiutantom gratulujemy szczególnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polub nas na Facebook'u