40. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu

40. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu – (1 – 4 sierpnia 2009 r.).

Impreza organizowana w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Czterdziesty Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywał się w dniach od 1 do 4 sierpnia 2009 roku. Na 29 zgłoszonych do festiwalu zespołów udział wzięło 28. Po raz pierwszy w tym festiwalu wzięliśmy udział także i my w dniu 03.08.2009 r.

Występowaliśmy wśród zespołów, które zaznaczyły swój dorobek artystyczny długoletnim stażem i doświadczeniem scenicznym, m.in. Regionalny Zespół OLDRZYCHOWICE z Ołdrzychowic, Regionalny Zespół ODROWĄZIANIE z Odrowąża Podhalańskiego, Zespół Góralski HAMERNIK z Krakowa, Zespół Regionalny GROJCOWIANIE z Wieprza i wiele innych. My byliśmy pierwszym zespołem w dziejach festiwalu z tak krótkim, bo tylko półtorarocznym stażem. Na występ przygotowywaliśmy się od wiosny z programem, napisanym przez etnografa Ziem Babiogórskich panią Urszulę Janicką-Krzywdę, pt. „Do Miry”.

Programy wszystkich zespołów zostały ocenione przez jury w składzie:
dr Krystyna Kwaśniewicz – przewodnicząca komisji, etnograf
Aleksandra Bogucka – muzykolog
Lidia Czechowska – choreograf
Janina Glanowska – sekretarz komisji
Jan Karpiel Bułecka – muzyk, folklorysta
Małgorzata Kiereś – etnograf
Czesław Węglarz – muzyk

Za nasz występ zostaliśmy wyróżnieni przez jury, które podkreśliło szczególne zaangażowanie członków w działalność Zespołu Regionalnego „Zbyrcok”.

Już dziś myślimy o kolejnym festiwalu i udziale w nim, bo celem naszej działalności jest przede wszystkim chronienie wartości kulturowych góralszczyzny, a także ocalenie od zapomnienia zwyczajów, obrzędów, melodii, tańców i strojów górali polskich.

Polub nas na Facebook'u